RG1005N-132-W-T5
Mfr.Part #
RG1005N-132-W-T5
Description
RES SMD 1.3KOHM 0.05% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
30mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated DC :
25V
Construction :
RECTANGULAR
0402 (1005 Metric)
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
1.3kOhm
Tolerance :
±0.05%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Lead Free
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
25V
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
406.4μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
RG1005N-132-W-T5
Susumu RG1005N-132-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1.3kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.05%, -55°C~155°C