RCWL0805R510JNEA
Mfr.Part #
RCWL0805R510JNEA
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 0.51 OHM 5% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Height :
450μm
Series :
RCWL
Published :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
Resistance :
510mOhm
Power Rating :
125mW
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Thick Film
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
RCWL0805R510JNEA
Vishay / Dale RCWL0805R510JNEA
FIXED RESISTOR RCWL Series, Thick Film, 510mOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C