RCWE1020R124FKEA
Mfr.Part #
RCWE1020R124FKEA
Package / Case
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Description
RES 0.124 OHM 2W 2010 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
2W
Max Operating Temperature :
155°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Resistance :
124mOhms
Operating Temperature :
-55°C~155°C
10 Weeks
Width :
5.0038mm
RCWE
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Power Rating :
2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
2.4892mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.098Lx0.197W 2.50mmx5.00mm
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Power (Watts) :
2W
Datasheets
RCWE1020R124FKEA
Vishay / Dale RCWE1020R124FKEA
RCWE Series, Thick Film, 124mOhms, 2W, ±1%, -55°C~155°C