RCWE0805R316FKEA
Mfr.Part #
RCWE0805R316FKEA
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 0.316 OHM 1% 1/4W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.051W 2.00mmx1.30mm
Resistance :
316mOhms
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
660.4μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
Width :
1.2954mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Operating Temperature :
155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Length :
2.0066mm
Tolerance :
±1%
Datasheets
RCWE0805R316FKEA
Vishay / Dale RCWE0805R316FKEA
RCWE Series, Thick Film, 316mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C