RCS080536R0FKEA
Mfr.Part #
RCS080536R0FKEA
Description
RES SMD 36 OHM 1% 1/2W 0805
Max Power Dissipation :
400mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Width :
1.2446mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
36Ohms
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Tolerance :
±1%
Length :
2.0066mm
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
RCS080536R0FKEA
Vishay / Dale RCS080536R0FKEA
RCS e3 Series, Thick Film, 36Ohms, 0.4W 2/5W, ±1%, -55°C~155°C