RCS060313R3FKEA
Mfr.Part #
RCS060313R3FKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 13.3 OHM 1% 1/4W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Height :
508μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
RCS e3
Resistance :
13.3Ohms
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Width :
838.2μm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±1%
Composition :
Thick Film
Length :
1.5494mm
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RCS060313R3FKEA
Vishay / Dale RCS060313R3FKEA
RCS e3 Series, Thick Film, 13.3Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C