RCP2512B75R0JEA
Mfr.Part #
RCP2512B75R0JEA
Description
RES SMD 75 OHM 5% 3.5W 2512
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
3.1496mm
Length :
6.35mm
Max Power Dissipation :
22W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Resistance :
75Ohms
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Max Operating Temperature :
155°C
Power (Watts) :
3.5W
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Datasheets
RCP2512B75R0JEA
Vishay / Dale RCP2512B75R0JEA
RCP Series, Thick Film, 75Ohms, 3.5W, ±5%, -65°C~155°C