RCP2512B20R0GS6
Mfr.Part #
RCP2512B20R0GS6
Description
RES SMD 20 OHM 2% 3.5W 2512
Power (Watts) :
3.5W
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
Width :
3.1496mm
Length :
6.35mm
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
20Ohms
Max Power Dissipation :
22W
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
RCP2512B20R0GS6
Vishay / Dale RCP2512B20R0GS6
RCP Series, Thick Film, 20Ohms, 3.5W, ±2%, -65°C~155°C