RCP0603W240RGEB
Mfr.Part #
RCP0603W240RGEB
Description
RES SMD 240 OHM 2% 1.5W 0603
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Max Power Dissipation :
3.9W
Max Operating Temperature :
155°C
Power (Watts) :
1.5W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±2%
Resistance :
240Ohms
Length :
1.6002mm
Datasheets
RCP0603W240RGEB
Vishay / Dale RCP0603W240RGEB
RCP Series, Thick Film, 240Ohms, 1.5W, ±2%, -65°C~155°C