RCP0505W56R0GED
Mfr.Part #
RCP0505W56R0GED
Description
RES SMD 56 OHM 2% 1.4W 0505
Tolerance :
±2%
Length :
1.397mm
Width :
1.27mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Max Power Dissipation :
5W
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
1.4W
Max Operating Temperature :
155°C
Resistance :
56Ohms
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Datasheets
RCP0505W56R0GED
Vishay / Dale RCP0505W56R0GED
RCP Series, Thick Film, 56Ohms, 1.4W, ±2%, -65°C~155°C