RCL12254K22FKEG
Mfr.Part #
RCL12254K22FKEG
Description
RES SMD 4.22K OHM 2W 2512 WIDE
Resistance :
4.22kOhm
Size / Dimension :
0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
Tolerance :
±1%
Construction :
Chip
Power Rating :
2W
Height :
889μm
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
200V
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Power Dissipation :
2W
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Published :
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RCL12254K22FKEG
Vishay / Dale RCL12254K22FKEG
FIXED RESISTOR RCL Series, Thick Film, 4.22kOhm, ±1%, -55°C~155°C