RCL12252R49FKEG
Mfr.Part #
RCL12252R49FKEG
Description
RES SMD 2.49 OHM 2W 2512 WIDE
Size / Dimension :
0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
Length :
3.2004mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
155°C
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
2W
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
2W
Case Code (Metric) :
Power Rating :
2W
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Resistance :
2.49Ohms
Voltage - Rated :
200V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Width :
6.3mm
Package / Case :
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RCL12252R49FKEG
Vishay / Dale RCL12252R49FKEG
RCL Series, Thick Film, 2.49Ohms, 2W, ±1%, -55°C~155°C