RCL1225237RFKEG
Mfr.Part #
RCL1225237RFKEG
Description
RES SMD 237 OHM 2W 2512 WIDE
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
2W
Power Rating :
2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Resistance :
237Ohm
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Package / Case :
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Construction :
Chip
Voltage - Rated :
200V
Reach Compliance Code :
Unknown
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Datasheets
RCL1225237RFKEG
Vishay / Dale RCL1225237RFKEG
FIXED RESISTOR RCL Series, Thick Film, 237Ohm, ±1%, -55°C~155°C