RCL12251R33FKEG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCL12251R33FKEG
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.33 OHM 2W 2512 WIDE
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Feature :
Automotive AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Chip
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Height :
889μm
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Max Power Dissipation :
2W
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Reach Compliance Code :
Unknown
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
2W
Voltage - Rated :
200V
Resistance :
1.33Ohm
Series :
RCL
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RCL12251R33FKEG
Vishay / Dale RCL12251R33FKEG
FIXED RESISTOR RCL Series, Thick Film, 1.33Ohm, ±1%, -55°C~155°C