RCL12186K49FKEK
Mfr.Part #
RCL12186K49FKEK
Description
RES SMD 6.49K OHM 1W 1812 WIDE
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Power Rating :
1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Height :
550μm
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Shape :
WRAPAROUND
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
200V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Series :
RCL
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Tolerance :
±1%
Resistance :
6.49kOhm
Datasheets
RCL12186K49FKEK
Vishay / Dale RCL12186K49FKEK
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCL Series, Thick Film, 6.49kOhm, ±1%, -55°C~155°C