RCL061212K1FKEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCL061212K1FKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Datasheet
Download
Description
RES SMD 12.1K OHM 3/4W 1206 WIDE
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
3.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Resistance :
12.1kOhms
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RCL
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Power Dissipation :
500mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
75V
Height :
660.4μm
Package / Case :
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thick Film
Supplier Device Package :
Length :
1.6002mm
Max Operating Temperature :
155°C
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Datasheets
RCL061212K1FKEA
Vishay / Dale RCL061212K1FKEA
RCL Series, Thick Film, 12.1kOhms, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C