RC3216F1624CS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC3216F1624CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Description
RES 1.62M OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Package / Case :
Width :
1.6mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Chip
Tolerance :
1%
Length :
3.2mm
Additional Feature :
PRECISION
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.25W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Operating Temperature (Max) :
155°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
200V
Power Rating :
250mW
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Composition :
Cermet
Resistance :
1.62MOhm
Rated Temperature :
70°C