RC2512FK-7W4R02L
Mfr.Part #
RC2512FK-7W4R02L
Description
RES 4.02 OHM 1% 2W 2512
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
4.02Ohm
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
33 Weeks
Power (Watts) :
2W
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Published :
Number of Terminations :
2
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Feature :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
WRAPAROUND
Datasheets
RC2512FK-7W4R02L
YAGEO RC2512FK-7W4R02L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 4.02Ohm, 2W, ±1%, -55°C~155°C