RC1218JK-078R2L
Mfr.Part #
RC1218JK-078R2L
Description
RES 8.2 OHM 5% 1W 1812 WIDE
Factory Lead Time :
33 Weeks
Power Rating :
1W
LASER TRIMMABLE
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Resistance :
8.2Ohm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
Published :
Series :
RC
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
1W
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Datasheets
RC1218JK-078R2L
YAGEO RC1218JK-078R2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 8.2Ohm, ±5%, -55°C~155°C