RC1218DK-071K6L
Mfr.Part #
RC1218DK-071K6L
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Description
RES 1.6K OHM 0.5% 1W 1812 WIDE
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
1W
Resistance :
1.6kOhm
Size / Dimension :
0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
Package / Case :
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Moisture Resistant
Height :
660.4μm
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
RC
Datasheets
RC1218DK-071K6L
YAGEO RC1218DK-071K6L
RC Series, Thick Film, 1.6kOhm, ±0.5%, -55°C~155°C