RC1210FR-0737R4L
Mfr.Part #
RC1210FR-0737R4L
Description
RES 37.4 OHM 1% 1/2W 1210
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Mounting Feature :
SURFACE MOUNT; THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
37.4Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Surface Mount :
No
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RC1210FR-0737R4L
YAGEO RC1210FR-0737R4L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT; THROUGH HOLE MOUNT, RC Series, Thick Film, 37.4Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C