RC1206JR-0768KL
Mfr.Part #
RC1206JR-0768KL
Description
RES 68K OHM 5% 1/4W 1206
FIXED RESISTOR
REACH SVHC :
No SVHC
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Voltage - Rated AC :
200V
Tolerance :
±5%
Composition :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Military Standard :
Not
Feature :
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Metric) :
3216
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
68kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power Rating :
250mW
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
200V
yes
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Lead Free :
Lead Free
Depth :
1.6mm
Published :
2008
Case Code (Imperial) :
Series :
RC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RC1206JR-0768KL
YAGEO RC1206JR-0768KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 68kOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C