RC1206FR-079R76L
Mfr.Part #
RC1206FR-079R76L
Description
RES 9.76 OHM 1% 1/4W 1206
Resistance :
9.76Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height :
600μm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
250mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
1206 (3216 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated :
200V