RC1206FR-07845RL
Mfr.Part #
RC1206FR-07845RL
Description
RES 845 OHM 1% 1/4W 1206
yes
Voltage - Rated :
200V
Voltage - Rated DC :
200V
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Feature :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power Rating :
250mW
Resistance :
845Ohm
Case Code (Metric) :
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Military Standard :
Not
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
RC
Lead Free :
Lead Free
Construction :
RECTANGULAR
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
600μm
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Composition :
Thick Film
Termination :
SMD/SMT
Contact Plating :
Tin
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RC1206FR-07845RL
YAGEO RC1206FR-07845RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 845Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C