RC1206FR-07787RL
Mfr.Part #
RC1206FR-07787RL
Description
RES 787 OHM 1% 1/4W 1206
Moisture Resistant
Contact Plating :
Tin
Resistance :
787Ohm
Construction :
RECTANGULAR
Published :
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
33 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.6mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
250mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
600μm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
200V
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
Not
Voltage - Rated :
200V
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
RC1206FR-07787RL
YAGEO RC1206FR-07787RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 787Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C