RC1206FR-073R92L
Mfr.Part #
RC1206FR-073R92L
Description
RES 3.92 OHM 1% 1/4W 1206
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
3.92Ohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Voltage - Rated :
200V
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
200V
33 Weeks
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Datasheets
RC1206FR-073R92L
YAGEO RC1206FR-073R92L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 3.92Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C