RC0603JR-074K7P
Mfr.Part #
RC0603JR-074K7P
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Case Code (Imperial) :
Working Voltage :
75V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
558.8μm
Resistance :
4.7kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RECTANGULAR
Series :
RC-P Lead Free
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Feature :
Moisture Resistant
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
100mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RC0603JR-074K7P
YAGEO RC0603JR-074K7P
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC-P Lead Free Series, Thick Film, 4.7kOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C