RC0603FR-0728KL
Mfr.Part #
RC0603FR-0728KL
Description
RES 28K OHM 1% 1/10W 0603
Resistance :
28kOhm
Voltage - Rated :
75V
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±1%
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
33 Weeks
Max Power Dissipation :
100mW
Working Voltage :
75V
Depth :
800μm
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
2.012816mg
Moisture Resistant
Datasheets
RC0603FR-0728KL
YAGEO RC0603FR-0728KL
FIXED RESISTOR RC Series, Thick Film, 28kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C