RC0603FR-071R65L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC0603FR-071R65L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.65 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Factory Lead Time :
33 Weeks
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
75V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
500μm
Resistance :
1.65Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
100mW
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Series :
RC
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Published :
Feature :
Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
100mW