RC0603FR-071M13L
Mfr.Part #
RC0603FR-071M13L
Description
RES 1.13M OHM 1% 1/10W 0603
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
100mW
RECTANGULAR
Radiation Hardening :
No
yes
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
75V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height :
500μm
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistance :
1.13MOhm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Factory Lead Time :
33 Weeks
Case Code (Metric) :
Datasheets
RC0603FR-071M13L
YAGEO RC0603FR-071M13L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1.13MOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C