RC0603FR-0710R5L
Mfr.Part #
RC0603FR-0710R5L
Description
RES 10.5 OHM 1% 1/10W 0603
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
75V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Feature :
Moisture Resistant
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±1%
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Published :
Max Power Dissipation :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Depth :
800μm
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
10.5Ohm
Power Rating :
100mW