RC0402FR-076R34L
Mfr.Part #
RC0402FR-076R34L
Description
RES 6.34 OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Series :
RC
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
2
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
400μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
6.34Ohm
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Composition :
Thick Film
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RC0402FR-076R34L
YAGEO RC0402FR-076R34L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 6.34Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C