RC0402FR-07681RL
Mfr.Part #
RC0402FR-07681RL
Description
RES 681 OHM 1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
Tolerance :
±1%
Termination :
SMD/SMT
REACH SVHC :
No SVHC
Surface Mount
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Depth :
500μm
Resistance :
681Ohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
62.5mW
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Military Standard :
Not
Voltage - Rated :
50V
ROHS3 Compliant
Weight :
652.039032μg
Datasheets
RC0402FR-07681RL
YAGEO RC0402FR-07681RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 681Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C