RC0402FR-07464RL
Mfr.Part #
RC0402FR-07464RL
Description
RES 464 OHM 1% 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
RECTANGULAR
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Published :
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
464Ohm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Weight :
652.039032μg
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
RC0402FR-07464RL
YAGEO RC0402FR-07464RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 464Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C