RC0201FR-075M1L
Mfr.Part #
RC0201FR-075M1L
Description
RES 5.1M OHM 1% 1/20W 0201
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
25V
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistance :
5.1mOhm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Power Rating :
50mW
Max Power Dissipation :
50mW
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Datasheets
RC0201FR-075M1L
YAGEO RC0201FR-075M1L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 5.1MOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C