RC0201FR-073K6L
Mfr.Part #
RC0201FR-073K6L
Description
RES 3.6K OHM 1% 1/20W 0201
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
25V
Height :
280μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
yes
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
2
Depth :
300μm
Feature :
Moisture Resistant
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Power Rating :
50mW
Resistance :
3.6kOhm
Max Power Dissipation :
50mW
Published :
Datasheets
RC0201FR-073K6L
YAGEO RC0201FR-073K6L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 3.6kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C