RC0201DR-0712R7L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC0201DR-0712R7L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 12.7 OHM 0.5% 1/20W 0201
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Resistance :
12.7Ohm
Series :
RC
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
33 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Power Dissipation :
50mW
Tolerance :
±0.5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Composition :
Thick Film
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Moisture Resistant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Published :
Height :
254μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Datasheets
RC0201DR-0712R7L
YAGEO RC0201DR-0712R7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 12.7Ohm, 0.05W 1/20W, ±0.5%, -55°C~125°C