PWR263S-35-2200J
Mfr.Part #
PWR263S-35-2200J
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
RES SMD 220 OHM 5% 35W D2PAK
Package / Case :
Ratings :
AEC-Q200
Base Part Number :
PWR263S
Supplier Device Package :
D2PAK
Factory Lead Time :
7 Weeks
Series :
PWR263S-35
Resistance :
220Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.192 4.88mm
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.398Lx0.409W 10.10mmx10.40mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Max Power Dissipation :
35W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Width :
10.3886mm
Tolerance :
±5%
Height :
4.8768mm
Length :
10.1092mm
Power (Watts) :
35W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Composition :
Thick Film
Datasheets
PWR263S-35-2200J
Bourns, Inc. PWR263S-35-2200J
PWR263S-35 Series, Thick Film, 220Ohms, 35W, ±5%, -55°C~155°C