PWR1913WR470JE
Mfr.Part #
PWR1913WR470JE
Description
RES 0.47 OHM 5% 1/2W 1913
Operating Temperature :
-55°C~275°C
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
33V
Depth :
3.3mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Height :
3.2004mm
Radiation Hardening :
No
Surface Mount :
yes
Construction :
Epoxy Resin
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.189Lx0.130W 4.80mmx3.30mm
Power Rating :
500mW
Height Seated (Max) :
0.126 3.20mm
Series :
PWR1913
Max Power Dissipation :
500mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Embossed Plastic
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
470mOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Datasheets
PWR1913WR470JE
Bourns, Inc. PWR1913WR470JE
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR1913 Series, Wirewound, 470mOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~275°C