PTN0402Y4991BST1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTN0402Y4991BST1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
PTN0402 10PPM 4.99K 0.1% S T1 E1
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistor Type :
COMMERCIAL
Package :
Digi-Reel?
Size / Dimension :
0.042" L x 0.022" W (1.07mm x 0.56mm)
Number of Terminations :
2
Qualification :
MIL-PRF-55342
Features :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Voltage Rating :
75 V
Product Width :
0.55 mm
Power Rating :
0.05 W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Product Length :
1.06 mm
Height - Seated (Max) :
0.033" (0.84mm)
Product Status :
Active
Resistance Tolerance :
0.1
Composition :
Thin Film
Series :
PTN
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Supplier Device Package :
Ratings :
Resistance :
4.99 kOhms
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
PTN0402Y4991BST1
Vishay PTN0402Y4991BST1
Commercial PTN Series, Thin Film, 4.99 kOhms, 0.05W, 1/20W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C