PNM0402E1001BST1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PNM0402E1001BST1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/20W 0402
Stock
637
In Stock :
637
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Tolerance :
±0.1%
Series :
PNM
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
0402
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper - with Nickel barrier
Height :
838.2μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Composition :
Thin Film
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.042Lx0.022W 1.07mmx0.56mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Resistance :
1kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Metric) :
1005
Max Power Dissipation :
50mW
Published :
Working Voltage :
75V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Datasheets
PNM0402E1001BST1
Vishay PNM0402E1001BST1
FIXED RESISTOR PNM Series, Thin Film, 1kOhm, 0.05W 1/20W, ±0.1%, -55°C~155°C