PLT0603Z5170LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z5170LBTS
Description
RES SMD 517 OHM 0.01% 0.15W 0603
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Working Voltage :
75V
Tolerance :
±0.01%
Resistance :
517Ohm
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
JESD-609 Code :
e0
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
FALME PROOF
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Power (Watts) :
0.15W
Pbfree Code :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
PLT0603Z5170LBTS
Vishay PLT0603Z5170LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 517Ohm, 0.15W, ±0.01%, -55°C~125°C