PLT0603Z2521LBTS
Mfr.Part #
PLT0603Z2521LBTS
Description
RES SMD 2.52K OHM 0.15W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
2.52kOhm
Pbfree Code :
No
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
JESD-609 Code :
e0
Power (Watts) :
0.15W
Working Voltage :
75V
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.01%
Max Power Dissipation :
150mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Composition :
Thin Film
Datasheets
PLT0603Z2521LBTS
Vishay PLT0603Z2521LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 2.52kOhm, 0.15W, ±0.01%, -55°C~125°C