PKG.5B.348.CYPD17
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PKG.5B.348.CYPD17
Manufacturer
LEMO
Description
LBR KEYG 48C CHR 1.7MM D
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size - Insert :
348
Color :
Silver
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Features :
Backshell
Series :
5B
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Size, MIL :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Brand :
Shell Finish :
Chrome
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Push-Pull
Cable Opening :
0.614 ~ 0.689 (15.60mm ~ 17.50mm)
Orientation :
G
Package :
Bulk
Tradename :
B Series
Primary Material :
Metal
Number of Positions :
48
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Brass
Current Rating (Amps) :
6A
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Shielding :
Shielded
Voltage Rating :
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness - Mating :
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Contact Material :
Bronze
Datasheets
PKG.5B.348.CYPD17
Receptacle, Female Sockets Brass Panel Mount 48 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull
PKG.5B.348.CYPD17 Overview
PKG.5B.348.CYPD17 Features
5B series
PKG.5B.348.CYPD17 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.5B.348.CYPD17 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER