PKG.0B.302.CLLD42
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PKG.0B.302.CLLD42
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Length :
35.5mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Series :
0B
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Ratings :
IP50
Diameter :
12.4mm
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Current Rating :
10A
Contact Material :
Bronze
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Number of Positions :
2
Contact Style :
Socket
Termination :
Solder Cup
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Chrome
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
302
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Orientation :
G
Fastening Type :
Push-Pull
Gender :
FEMALE
Shell Material :
Brass
Cable Opening :
0.126 ~ 0.165 (3.20mm ~ 4.20mm)
Color :
Silver
Feature :
Backshell
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Datasheets
PKG.0B.302.CLLD42
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.0B.302.CLLD42 Overview
PKG.0B.302.CLLD42 Features
0B series
PKG.0B.302.CLLD42 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.0B.302.CLLD42 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER