PKG.00.304.CLLD22Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PKG.00.304.CLLD22Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
304
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Push-Pull
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Bronze
Gender :
FEMALE
Color :
Silver
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Ratings :
IP50
Contact Style :
Socket
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material :
Brass
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder Cup
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Diameter :
10.2mm
Number of Positions :
4
Shell Finish :
Chrome
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Cable Opening :
0.055 ~ 0.087 (1.40mm ~ 2.20mm)
Shielding :
Shielded
Feature :
Backshell
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Series :
00B
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Orientation :
G
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Current Rating :
2A
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Length :
26mm
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.00.304.CLLD22Z Overview
PKG.00.304.CLLD22Z Features
00B series
PKG.00.304.CLLD22Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.00.304.CLLD22Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER