PKG.0B.302.CLLD56
Mfr.Part #
PKG.0B.302.CLLD56
Description
CONN RCPT FMALE 2P GOLD SLDR CUP
Number of Positions :
2
Diameter :
12.4mm
Cable Opening :
0.209 ~ 0.220 (5.30mm ~ 5.60mm)
Shell Size - Insert :
302
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Current Rating :
10A
Length :
35.5mm
Solder Cup
Datasheets
PKG.0B.302.CLLD56
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.0B.302.CLLD56 Overview
PKG.0B.302.CLLD56 Features
0B series
PKG.0B.302.CLLD56 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.0B.302.CLLD56 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER