PKG.4B.745.CYMD12
Mfr.Part #
PKG.4B.745.CYMD12
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Cable Opening :
0.417 ~ 0.472 (10.60mm ~ 12.00mm)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Feature :
Backshell
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Current Rating (Amps) :
7A
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Packaging :
Shell Size - Insert :
745
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Number of Positions :
18
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Brass
Datasheets
PKG.4B.745.CYMD12
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.4B.745.CYMD12 Overview
PKG.4B.745.CYMD12 Features
4B series
PKG.4B.745.CYMD12 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.4B.745.CYMD12 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER