PKG.4B.320.CYMD12Z
Mfr.Part #
PKG.4B.320.CYMD12Z
Description
LBR KEYG 20C CHR 12.0MM D BR
Circular Connector Assemblies
Product Status :
Active
Shell Size, MIL :
Brand :
IP50 - Dust Protected
Voltage Rating :
Primary Material :
Metal
Applications :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Features :
Backshell
Package :
Brass, Chrome
Tradename :
B Series
Shell Size - Insert :
320
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Subcategory :
Circular Connectors
Cable Opening :
0.417 ~ 0.472 (10.60mm ~ 12.00mm)
Number of Positions :
20
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Current Rating (Amps) :
8A
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Brass
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 20 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull
PKG.4B.320.CYMD12Z Overview
PKG.4B.320.CYMD12Z Features
4B series
PKG.4B.320.CYMD12Z Applications
There are a lot of LEMO
PKG.4B.320.CYMD12Z Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER