PKG.4B.316.CYMD15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PKG.4B.316.CYMD15
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Contact Style :
Socket
Ratings :
IP50
Contact Material :
Bronze
Length :
73mm
Current Rating :
10A
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Feature :
Backshell
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Diameter :
34mm
Color :
Silver
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
Shell Material :
Brass
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
316
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Orientation :
G
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Finish :
Chrome
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
FEMALE
Series :
4B
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Number of Positions :
16
Cable Opening :
0.535 ~ 0.591 (13.60mm ~ 15.00mm)
Datasheets
PKG.4B.316.CYMD15
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
PKG.4B.316.CYMD15 Overview
PKG.4B.316.CYMD15 Features
4B series
PKG.4B.316.CYMD15 Applications
There are a lot of LEMO
PKG.4B.316.CYMD15 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER